MISSION IMPOSSIBLE MIŁOŚCI MIŁOSIERNEJ

Marta Franczak, specjalistka ds. public relations, doradca rodzinny. Mama trójki dzieci. Wraz z mężem Arkadiuszem, prowadzi spotkania rozwojowe dla małżeństw i singli1 oraz spotkania dla narzeczonych w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Dostrzegasz, jako profesjonalistka od wizerunku, korelacje pomiędzy inwestowaniem, w jakość relacji małżeńskiej, w komunikację rodzic – dziecko, a życiem duchowym?
Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że nie da się tych spraw rozgraniczyć. Jeżeli człowiek komunikuje się w sposób właściwy z ludźmi, z którymi nawiązuje relacje i tego rodzaju komunikacja przynosi owoce, to prawdopodobnie ta osoba jest też duchowo otwarta. Jestem wierząca i jeżeli moja osobowa relacja z Bogiem jest poukładana, to lepiej układa mi się z bliskimi.
Można znać techniki i całą teorię, jeżeli jednak nie ma się cnoty cierpliwości oraz wiary, że dzisiaj na pewno mi się uda, jeżeli nie ma się umiejętności przebaczania sobie i innym, to wtedy jest bardzo trudno i trzeba kupić kolejną książkę (...). Jeżeli to się opiera na relacji z Bogiem, to zawsze można zaczynać od początku; jedynie to, co za człowiekiem się wlecze, to konsekwencje jego wcześniejszych decyzji.
Będąc w większej zażyłości z Bogiem człowiek podejmuje rozsądniejsze decyzje i wie, że Bóg jako dobry Ojciec pozwala uczyć się na błędach.

Gdzie jest miejsce i czas na to, by zmagazynowany w nas potencjał kobiecości został wygenerowany? Raczej nie sprzyjają temu czynności dnia codziennego, które są wyjątkowo rutynowe i eksploatujące do tego stopnia, że wieczorami padamy ze zmęczenia!
Wiele problemów w małżeństwie - często związanych z tym, że jako kobieta nie wiem, od czego w domu jestem specjalistką: czy od gniazdek, kanalizacji, czy kulinariów a może od wychowywania dzieci - bierze się z tego, że nie, rozumiemy różnic między mężczyzną a kobietą. Te różnice próbuje się dzisiaj zacierać.
Ważna jest wiedza na temat, jak ja jako kobieta funkcjonuję. Warto temu poświęcić więcej uwagi. Zaczynamy wtedy odkrywać, że JA to nie ON, a pewne obszary mojego dotychczasowego działania nie są dla mnie - przeciwnie przytłaczają mnie, nie mam satysfakcji z wykonywanych zadań. Zdecydowana większość zadań opiekuńczych wyzwala w kobiecie poczucie satysfakcji. Zmęczona po pracy zawodowej, szybciej niż mąż, rozejrzy się, co należy w domu zrobić.
To kobieta ma pragnienie zaspakajania potrzeb innych. Jeżeli jednak z niewiedzy nie pozwoli, by inni członkowie rodziny zaspokoili jej potrzebę bycia kochaną i docenianą, jeżeli nie zadba o swoją przestrzeń odpoczynku, to pada ze zmęczenia o dziewiątej wieczorem i już nie ma na nic ochoty. Wtedy zaczyna się zagubienie, a potem realizowanie zadań kolejnego dnia już bez dobrych emocji i przeciążenie, przy którym trudno sięgnąć po jakąkolwiek książkę.

Jak zatem powinnyśmy budować wokół siebie aktywną przestrzeń, która będzie również inspiracją dla naszego męża? Bez ofiary a kreatywnie - to jest możliwe?!
No właśnie - ofiara i kreatywność! Istnieje piękne pojęcie miłości miłosiernej (...). Nie zawsze - w relacji małżeńskiej - jest sprawiedliwie. W niektórych małżeństwach jest sprawiedliwe, gdy oboje pracują, ale później etap związany z domem nierówno się rozkłada. Zaczynają się wtedy sytuacje związane z punktowaniem - ja zrobiłam to, ale ty nie zrobiłeś tego! I już w poniedziałek po południu atmosfera robi się nieznośna. Jesteśmy sobą zmęczeni, wtedy trudno komuś zasugerować - usiądźcie lub idźcie sobie na randkę, jak jeden i drugi patrzeć na siebie nie może!

Co doradzasz małżonkom w takiej sytuacji?
Pierwsze należałoby zacząć od tego, że mimo zniechęcenia...
...Dalszą część rozmowy znajdziecie Państwo w wersji dźwiękowej, a w niej:
  • szczegółowa recepta na lifting relacji damsko - męskich
  • zestaw obowiązkowych lektur dla kreatywnych kobiet
  • zaproszenie na warsztaty małżeńskie

Zapraszam do wysłuchania!
Jagoda Podolak


1 5 minut dla naszego małżeństwa – spotkania warsztatowe dla par
Potęga kobiecości oraz Potęga kobiecości PLUS – warsztaty dla kobiet
Dobra nawigacja - szkolenia dla mężczyzn