sobota, 30 marzec 2013 20:59

„Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” - A. F. Ossendowski

Ostatnio zaciekawiła mnie twórczość Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, drugiego po H. Sienkiewiczu najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza, niestety skazanego na zapomnienie po II wojnie światowej za krytykę rewolucji bolszewickiej.

Antoni Ferdynand Ossendowski był doktorem nauk chemicznych,wykładowcą, podróżnikiem, literatem,dyplomatą, erudytą, poliglotą, znał 8 języków, w tym mongolski i chiński. Jego książki doczekały się 142 przekładów.

Jego najsłynniejsze dzieło „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” to relacja z ucieczki przed bolszewikami przez Syberię, Mongolię i Chiny. Autor opisuje z pasją ryzykowne przygody, których doświadczył podczas ekstremalnej podróży przez tajgę, góry i pustynię. Relacjonuje swój kilkumiesięczny pobyt w Mongolii, gdzie zawiera znajomość z buddyjskimi lamami i z „krwawym baronem” von Ungern – Stenbergiem.

Ossendowski przedstawia z wielką wrażliwością okrucieństwo wojny, wnikliwie analizuje ludzkie postawy i charaktery, nie pozostaje obojętny na piękno dzikiej przyrody, w której widzi boską potęgę.

Książkę czyta się jednym tchem, jej lektura z pewnością nie będzie straconym czasem.

Serdecznie polecam

Alicja

Czytany 30910 razy